آموزش نصب آسانسور در کرج؛ قدم اول آهن کشی و شاقول ریزی پرند شایا صنعت

آموزش نصب آسانسور در کرج؛ قدم اول آهن کشی و شاقول ریزی

آسانسور
آموزش آهن کشی و شاقول ریزی برای آموزش نصب آسانسور در کرج

وقتی صحبت از نصب آسانسور به میان می آید، آن چیزی که بیش از همه اهمیت دارد، وجود دقت، مهارت، تخصص و ایمنی در کار است. اگر شرکت‌ها نتوانند به درستی از پس این کار برآیند، خطرات جبران ناپذیری گریبانگیر افراد خواهد شد. اینجاست که نقش پررنگ آهن کشی آسانسور برای حفظ استحکام و ایمنی آن نمایان می شود. اما آیا نسبت به آهن کشی، شاقول ریزی و سایر نکات مرتبط با نصب آشنایی دارید؟ اگر فردی مبتدی هستید، توصیه می کنیم در ادامه این مقاله همراه ما باشید، زیرا در نظر داریم توضیحاتی در خصوص آموزش نصب آسانسور در کرج خدمت شما ارائه دهیم.

درآموزش نصب آسانسور منظور از آهن کشی  چیست؟

یکی از حساس‌ترین کارها در اجزای سازه‌ای ساختمان، آهن کشی آسانسور است. به عنوان یک متخصص باید به گونه ای آهن کشی را اجرا کنید که در پایان کار ساختمان و پس از انجام کارهای مرتبط با نازک کاری درب آسانسور نسبت به لابی یا پاگرد به صورت شاقول و از هر جهت گونیا باشد. تنها به این صورت است که پاگرد یا لابی ساختمان شما ظاهری زیبا خواهد داشت.

اصلی‌ترین هدفی که باعث می شود آهن کشی تا این اندازه اهمیت پیدا کند، به تثبیت رساندن ریل های کابین آسانسور در مکان خود است. زیرا بدین ترتیب هیچگونه تکان یا لرزشی در کابین ایجاد نخواهد شد. بدون این عملیات نه تنها آسانسور هیچگونه ایمنی ندارد، بلکه قادر به کشیدن هیچگونه باری نیز نمی باشد. به عبارت ساده تر؛ این چهارچوب های نگهدارنده، وظیفه حفظ ایمنی و امنیت آسانسور را برعهده دارند.

هرچه کیفیت آهن کشی آسانسور بالاتر باشد، لرزش کمتری به سراغ کابین می آید. اینجاست که سپری کردن دوره آموزشی نصاب آسانسور در کرج و سایر شهرهای کشور اهمیت پیدا می کند. با این حال قصد داریم مراحل آهن کشی و شاقول ریزی را خدمت شما شرح دهیم.

شاقول ریزی و خطایابی در آموزش نصب آسانسور

آشنایی با آموزش آهن کشی در نصب آسانسور

اگر میخواهید آهن کشی را به صورت کاملا اصولی و براساس استانداردهای موجود انجام دهید؛ رعایت مراحل زیر الزامی است.

*نقشه ای طراحی کنید

برای اجرای آهن کشی آسانسور، در اختیار داشتن نقشه آهن کشی از اهمیت بالایی برخوردار است. دقت داشته باشید که این نقشه باید توسط مهندسین طراح و با کمک نرم افزارهای تخصصی آماده شود.

با کمک نقشه آهن کشی، حدس زدن پایان کار راحت تر خواهد بود. زیرا جزئیات و چگونگی نحوه اجرا در این نقشه به طور کامل مشخص می شود. از طرفی اگر خطایی در آن دیده شود، مهندس طراح سریعا اقدامات لازم جهت اصلاح را انجام خواهد داد.

نمایی از آهن کشی اجرا شده در چاه آسانسور

*شاقول ریزی در آموزش نصب آسانسور

قبل از به اجرا درآوردن آسانسور باید به بررسی تمامی تیرها بپردازید و همسان بودن شان را تایید کنید. این کار با شاقول ریزی انجام میگیرد.

برای اجرای عملیات شاقول ریزی، یکی از متخصصان نصب آسانسور از روی پشت بام، ریسمان هایی را بر روی هر ستون آویزان می کند. نصابی دیگر نیز در طبقه ها وظیفه در نظر گرفتن داخل ترین دیوار را برعهده دارد. این کار کمک می کند تا میزان اختلاف اندازه آن با معادلات آن در پشت بام اندازه گیری شود و ناشاقولی یا خطای چاه آسانسور برطرف شود.

پس از این که این مرحله انجام شد، اگر چاه آسانسور را دیوارچینی کرده باشند، باید بال ناودانی ها را مد نظر قرار دهند و از اندازه چاه در طرفین و پشت کسر کرد، چون کلاف ها درون چاه جای خواهند گرفت.

نمایی از آهن کشی اجرا شده در چاه آسانسور

*تعیین خط ترازدر آموزش نصب آسانسور

منظور از خط تراز، همان خطی است که آهن کشی با ورودی آسانسور تراز می شود. این خط میتواند یک دیوار در قسمت جلوی چاه یا لبه پشت بام باشد. در این مرحله از آهن کشی، باید تمامی الگوی اندازه های بدست آمده را بکار برد.

اما برای تعیین خط تراز باید چکار کنیم؟ در این مرحله دقیقا بر روی چاه پشت بام، آرماتوری صاف یا ناودانی 6 در چهار سوی چاه قرار داده شود. آرماتورها را عمود برهم قرار دهید و برای جلوگیری از هرگونه حرکت از گچ یا جوش استفاده کنید. برای عمود کردن هم میتوانید به سراغ قانون 60-80 بروید. سیم شاقول ها از چهار کنج الگوی ایجاد شده به سمت پایین آویزان شده و در بین راه، موانع رفع می شوند.

*سایزبندی آهن آلات مورد نیاز

در ابتدا، ارتفاع کل سازه در نظر گرفته می شود، پس از آن ارتفاع طبقات باید اندازه گیری شود تا میزان آهن آلات برای آهن کشی مشخص شود.

در آموزش آسانسور در کرج گفته می شود؛ اولین چیزی که در محسابات باید مورد استفاده قرار گیرد؛ ارتفاع کل سازه برای چاه آسانسور است. با در نظر گرفتن فضای بالای سری و ارتفاع طبقات و همچنین تعریف چاهک، ارتفاع کل شاسی کشی بدست خواهد آمد. فاصله ای که معمولا برای چاهک در نظر گرفته می شود؛ در آسانسورهای معمولی با سرعت یک متر بر ثانیه، مینیمم اندازه چاهک، 140 سانتی متر است. در اورهد نیز فاصله کف توقف آخر تا سقف چاه را می گویند که در آسانسورهای معمولی با همان میزان سرعت چیزی حدود 390 سانتی متر می باشد.

دقت داشته باشید که اکثریت متخصصان؛ ارتفاع طبقات را 330 سانتی متر در نظر میگیرند.

اجرای آهن کشی و کلاف کشی در آموزش نصب آسانسور در کرج

*تعداد طبقات تحت پوشش

برای ساختمان های بالای 20 طبقه اغلب از بیش از یک آسانسور در چاه آسانسور استفاده می شود. دقت داشته باشید در این مرحله ایجاد فاصله بین دو آسانسور باید به درستی حفظ شود. از طرفی نبش کشی هرکدام از آنها به صورت جداگانه امری الزامی به حساب می آید.

کلام آخر

زمانی که آهن کشی آسانسور به اتمام رسید، باید سریعا از ضد زنگ استفاده کنید. حال میدانید برای آهن کشی باید به چه نکاتی توجه داشته باشید. با این حال مسائل زیاد دیگری وجود دارد که در حین آهن کشی آسانسور و شاقول ریزی باید رعایت شود. از همین رو شرکت در دوره های آموزش نصب آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر سوالی در این خصوص ذهن شما را به خود مشغول کرده توصیه میکنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید. کارشناسان ما اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

آموزش نصب آسانسور در کرج

نویسنده

مدیر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال اعتبار سنجی لطفا منتظر بمانید ...