آموزش نصب آسانسور در کرج؛ راهنمای جامع انتخاب ریل پرند شایا صنعت

آموزش نصب آسانسور در کرج؛ راهنمای جامع انتخاب ریل

آسانسور
آموزش نصب آسانسور در کرج؛ دستورالعمل انتخاب ریل

وقتی صحبت از نصب آسانسور به میان می آید، نصب ریل و درب آسانسور از جمله اولین مراحلی‌ست که باید طی شود. و با توجه به سرعت، ظرفیت و ارتفاع آن میتواند در انواع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. اگر نگاهی به دوره آموزش نصب آسانسور در کرج بیاندازید متوجه خواهید شد که ریل آسانسور یکی از مهم‌ترین قطعات آسانسور محسوب می شود. و از لحاظ عملکرد و امنیت کلی آن، اهمیت بسیار بالایی دارد. به عبارت ساده‌تر؛ کوچک ترین مشکل در نصب این مرحله، میتواند عملکرد آسانسور را به طول کلی دچار اختلال کند. از همین رو اگر به فکر آموزش آسانسور در کرج هستید، حتما به سراغ متخصصان باتجربه بروید تا تمامی نکات لازم را به شما آموزش دهند. در این مسیر آموزشگاه پرند شایا صنعت زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای، همراه شما خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر کافیست به بخش تماس باما بروید.

اما منظور ریل آسانسور چیست؟ چه وظیفه ای دارد؟ به آن اجزای فلزی که مقطعی T شکل دارد و به جهت هدایت کابین و حفظ تعادل وزنه آسانسور مورد استفاده قرار میگیرد، ریل می گویند. از طرفی امروزه در دنیای پیشرفته ای زندگی می کنیم، پس خیلی دور از انتظار نیست انواع مختلفی از ریل های آسانسور در بازار موجود باشد. با این حال؛ کدام یک از ریل ها میتواند نیاز شما را برآورده سازد؟ در ادامه این مقاله قصد داریم توضیحاتی در این خصوص خدمت شما شرح دهیم.

آموزش نصب آسانسور در کرج؛ انواع ریل

چرا باید از ریل آسانسور استفاده کنیم؟

قبل از اینکه به سراغ آشنایی و آموزش آسانسور در کرج برویم و انواع ریل آسانسور را بشناسید؛ بیایید کمی از دلایل استفاده از آن بگوییم. واقعا چرا بهره گیری از ریل ها تا این اندازه پراهمیت است؟

*شما با کمک ریل ها شرایطی را فراهم می آورید تا هدایت کابین و وزنه تعادل در حرکت عمودی به بهترین شکل ممکن انجام گیرد. ( بدون ریل ها امکان پذیر نیست.)

*حرکت افقی کابین به حداقل میزان میرسد.

*کابین در برابر نوسانات کابین که به واسطه نیروهای خارج از مرکز به وجود می شود، مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

*شرایطی فراهم می آید تا کابین در زمان فعال شدن مکانیزم ترمز ایمنی، به راحتی متوقف شود.

به خاطر بسپارید برای اتصال ریل ها به کابین و قاب وزنه آسانسور از وسیله ای به نام کفشک استفاده می شود. برای محکم کردن ریل ها به بدنه چاهک آسانسور نیز به سراغ قطعاتی به نام لقمه و براکت می روند. البته توجه به نر و مادگی بودن ریل ها در زمان اتصال اهمیت دارد زیرا از خوردگی لنت کفشک جلوگیری می کند. حال به سراغ خرید ریل ها برویم، بر چه اساسی باید ریل ها را انتخاب کنیم؟

آموزش نصب آسانسور در کرج؛ انواع پشتبند ریل

انواع ریل آسانسور را بشناسید

 • آسانسور T127
 • آسانسور T16
 • آسانسور T9
 • آسانسور T5

آیا به نحوه نامگذاری ریل های آسانسور آشنایی دارید؟

در کشور ما و در میان فروشندگان و مصرف کنندگان ریل ها با اضافه کردن ضخامت تیغه به T نامگذاری می شوند. به خاطر داشته باشید چنین نامگذاری تنها در ایران مرسوم بوده است. و میان تولیدکنندگان سایر نقاط جهان و حتی میان مصرف کنندگان و فروشندگان ریل اینچنین نیست.

نوع دیگری از نامگذاری ریل ها وجود دارد که پهنای پشت ریل را براساس میلی متر به T اضافه می کنند. این روش یک روش کاملا استاندارد و بین المللی نحوه گذاری در تمام جهان است. و متخصصان با مشاهده نام ریل به ضخامت تیغه و یا ارتفاع آن پی خواهند برد.

نیازی نیست نگران آموزش و آشنایی با نامگذاری ریل ها باشید، زیرا در دوره آموزش نصب آسانسور در کرج، به تمامی این موارد اشاره خواهد شد.

آموزش نصب آسانسور در کرج؛ نر و مادگی ریل ها

نحوه انتخاب ریل آسانسور

اغلب متخصصان برای خرید ریل آسانسور به موارد زیر توجه می کنند.

 • ظرفیت
 • سرعت
 • ارتفاع

به خاطر داشته باشید که موارد بالا به هیچ عنوان جدا از هم نیست و برای انتخاب ریل مناسب جهت نصب آسانسور بررسی هر سه مورد بالا الزامی است. به طور مثال؛ اگر در نظر دارید تا آسانسورهای 1 تا 7 نفره را در ساختمان تعبیه کنید. ریل های T5 برای ایجاد وزنه تعادل و ریل های T9 برای کابین آسانسور بهترین گزینه است. این دسته از ریل ها این توانایی را دارند که تا ارتفاع حداکثر 30 متر را طی نمایند. برای ارتفاع بیشتر از 30 متر، از ریل های T16 برای کابین استفاده می شود که سرعت آن بالای 1.2 متر بر ثانیه است.

این مسئله در ظرفیت های دیگر متفاوت است؛ به عنوان مثال در آسانسورهای با ظرفیت 8 الی 12 نفر، ریل های  T9 برای وزنه تعادل و ریل های T16 برای کابین استفاده می شود. این ریل ها تا ارتفاع 50 متر را به راحتی طی می کنند و برای ارتفاع های بیشتر یا سرعت بالای 1.6 متر بر ثانیه با همین ظرفیت باید به سراغ ریل های T127 رفت. زیرا T16 تحمل فشار ناشی از سقوط را ندارد.

برای آسانسورهای بالای 12 نفر نیز ریل های T127 برای کابین و ریل های T9 برای وزنه تعادل گزینه مناسبی هستند.

برای انتخاب ریل ها البته نکات دیگری وجود دارد که در آموزش نصب آسانسور در کرج به تشریح درباره آنها صحبت خواهد شد. اگر سوالی در خصوص دوره های آموزش ذهن شما را به خود مشغول کرده، توصیه میکنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید.

آموزش نصب آسانسور در کرج؛ شکل شماتیک تیغه یا نیش به همراه بال ریل

شرکت های سازنده ریل آسانسور کدام اند؟

امروزه در دنیای پیشرفته ای زندگی می کنیم، دنیایی که هر لحظه در حال پیشرفت بوده و سعی در ساخت یک زندگیآسوده تر را دارد. پس خیلی دور از ذهن نیست شرکت های مختلفی در جهان به سراغ ساخت ریل های آسانسور بروند. بیایید برخی از این شرکت ها را بشناسید.

آموزش نصب آسانسور در کرج؛ محل نصب پشتبند ریل

*شرکت مارازی ایتالیا

ریل آسانسور مارازی ایتالیا را باید از جمله بهترین برندهای مطرح دنیا دانست. که در بازار ایران نیز به عنوان یک محصول مرغوب و باکیفیت شناخته می شود. چه بسا که انبوه سازان بسیار مطرحی در پروژه های خود از آن استفاده کرده اند. این شرکت اغلب ریل های T9 را روانه بازار می کند که جزء بهترین‌هاست. دارای گواهینامه بین المللی ISO 7465 بوده و با تکنولوژی های روز دنیا منطبق می باشد. مهم ترین ویژگی این ریل ها، مقاومت بالای آن در برابر کج شدگی و انحراف و همچنین استحکام در برابر ضربه است. چه بسا که در زمان حمل و نقل، کیفیت بالای آلیاژ فولاد آن دچار زنگ زدگی هم نخواهد شد.

*شرکت مونته فرو (MF) ایتالیا

ریل آسانسور مونته فرو در کشور ایتالیا با نشان MF ساخته شده و دارای شیار جانبی و آرم حک شده کارخانه مونته فرو ایتالیا است. این ریل در انواع T5 ، T9 و T16 تولید شده است. شرکت مونته فرو ایتالیا در ساخت این ریل از مواد بسیار مرغوب و باکیفیت استفاده نموده به طوری که تا کنون در زمان حمل و نقل این ریل ها هیچ گونه کجی و انحراف دیده نشده است. برای بهره گیری از این آسانسور ظرفیت های 10 نفره و کمتر از 15 دقیقه گزینه مناسبی هستند. این ریل دارای استاندارد EN81 اروپا می باشند.

شرکت های دیگری نیز در سطح دنیا در این حوزه مشغول به فعالیت هستند که به اختصار عبارتند از:

 • شرکت ساورا اسپانیا
 • شرکت ترکلی
 • شرکت آیگون ترکیه
 • شرکت مونته فرو چین
 • شرکت فالکون ترکیه

به خاطر بسپارید که تمامی شرکت های تولید کننده ریل های آسانسور در تولیدات خود استاندارد EN81 اروپا را رعایت کرده اند.

کلام آخر

در این مقاله تا حد امکان شما را با انواع ریل های آسانسور، چگونگی انتخاب آنها و حتی نحوه نامگذاری شان آشنا کردیم. حتی در خصوص شرکت های سازنده ریل ها در سطح جهانی نیز صحبت کردیم. به خاطر بسپارید که در دوره های آموزش آسانسور در کرج و دوره آموزش نصب آسانسور در کرج به طور مفصل در این خصوص صحبت خواهد شد. با این حال اگر سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد. توصیه می شود به بخش تماس باما مراجعه کنید. کارشناسان و متخصصان ما با تجاربی که طی سال ها فعالیت در این عرصه بدست آورده اند، اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

نصب آسانسور در کرج؛ شرکت آکام شایا البرز

نویسنده

مدیر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال اعتبار سنجی لطفا منتظر بمانید ...