آموزش نصب آسانسور در کرج؛ قدم دوم شاقول ریزی و نصب ریل پرند شایا صنعت

آموزش نصب آسانسور در کرج؛ قدم دوم شاقول ریزی و نصب ریل

آسانسور
نصب ریل آسانسور 1

امروزه ساخت آپارتمان‌ها و همچنین مجتمع های مرتفع باعث شده تا بهره گیری از آسانسور به امری ضروری تبدیل شود. عدم وجود این وسیله نیز خصوصا در ساختمان های چند طبقه، رفت و آمد را سخت کرده و حتی ارزش ساختمان را کاهش می دهد. پس نصب آسانسور را باید عملیاتی حیاتی در ساختمان ها دانست. اما آیا نسبت به مراحل نصب و راه اندازی آسانسور آشنایی دارید؟ آیا میدانید عدم توجه به هر کدام از نکات موجود در مراحل نصب آسانسور میتواند خسارات جبران ناپذیر و هزینه های سنگینی را به بار آورد؟

اینجاست که شرکت در دوره های آموزش نصب آسانسور در کرج برای علاقمندان به حضور در این صنعت پراهمیت می شود. اگر شما هم جزء این دسته از افراد به حساب می آیید، توصیه داریم در ادامه این مقاله همراه ما باشید. زیرا در نظر داریم درباره یکی از مهم ترین مراحل نصب آسانسور یعنی مرحله نصب ریل و شاقول ریزی توضیحاتی ارائه دهیم.

 

دوره آموزش نصب آسانسور؛ ریل گذاری

ریل آسانسور را بشناسید

اصلی ترین وظیفه ریل هدایت کابین و ایجاد تعادل میان وزنه آسانسور است. این هدایت اغلب باید به گونه ای انجام گیرد که کابین در مسیر مستقیم و عمودی خود به سمت پایین یا بالا به حرکت آید و هیچگونه انحراف و لرزشی را متحمل نشود. برای نصب ریل نیز باید در چاه آسانسور از براکت های مخصوص استفاده شود. طول این ریل ها چیزی حدود 5 الی 6 متر بودهو دارای تنش کششی بیشتر از ۳۷۰ نیوتن بر میلیمتر مربع و کمتر از ۵۲۰ نیوتن بر میلیمتر مربع به شکل حرف T می باشد. سر انتهایی آنها دارای مادگی و نری است تا اتصال به یکدیگر به آسان ترین شکل ممکن انجام گیرد.

البته استانداردهایی در انجام کارهای تاسیساتی وجود دارد که عبارتند از:

  • ریل ها باید توانایی تحمل نیروهای ناشی از عمل کردن پاراشوت و سیستم ترمز ایمنی آسانسور را داشته باشند.
  • ریل آسانسور باید در برابر انحنا و پیچش های ناشی از بارهای نامتعادل از مقاومت و استحکام کافی برخوردار باشد.
  • هرگونه جوشکاری ریل و یا جوشکاری آنها با براکت ها ممنوع است.
  • در نصب براکت های ریل آسانسور باید اثرات ناشی از نشست ساختمان یا منقبض شدن بتن را لحاظ کنید.

حال با ریل آسانسور آشنایی دارید و استانداردهای مورد نیاز را میشناسید. اما آیا نسبت به نحوه نصب و آموزش شاقول ریزی ریل ها آشنایی دارید؟ در ادامه به این بخش خواهیم پرداخت.

مراحل آماده سازی ریل در نصب آسانسور

باید بدانید؛ نصب آسانسور مراحل مختلفی را شامل می شود. اگر میخواهید به صورت حرفه ای در این حوزه فعالیت کنید؛ بهترین کار آموزش آسانسور در کرج است. هر چند در این بخش از مقاله این مراحل را شرح خواهیم داد.

مرحله اول: پشت بند ریل

در ابتدای کار، ریل های آسانسور به کمک صفحاتی تحت عنوان پشت بند، به یکدیگر متصل خواهند شد. این صفحات ضخیم فلزی از 8 سوراخ ایجاد شده اند. البته در اکثریت مواقع تنها از 4 سوراخ برای اتصال استفاده می شود.

مرحله دوم: براکت ریل

خب مسلما ریل ها باید ارتفاع معینی داشته باشند. اینجاست که براکت ها وارد عمل شده و ریل ها را در یک فاصله معین به اسکلت چاه متصل می کنند. اما آیا میدانید اتصال ریل به اسکلت چاه چگونه انجام میگیرد؟ در این مسیر به هیچ عنوان جوشکاری اتفاق نمی افتد و متخصصان از پیچ و مهره بهره میگیرند.

 در حال حاضر با توجه به پیشرفت های صورت گرفته انواع مختلفی از براکت به دنیا معرفی شده است. اما از جمله متداول ترین آنها باید به نوع اتیسی اشاره کرد که اغلب برای ریل کابین مورد استفاده قرار میگیرد.

براکت ها یا به صورت آبکاری شده در بازار موجود اند یا معمولی ! البته استفاده از ضد زنگ الزامی است.

 

آموزش نصب آسانسور؛ براکت بندی

مرحله سوم: لقمه ریل

به آن دسته از قطعاتی که ریل ها را به براکت متصل می کنند، لقمه میگویند. در قسمت بالا اشاره کردیم که برای اتصال از پیچ و مهره استفاده می شود. اصلی ترین دلیل آن هم عدم وجود تنش در ریل ها به واسطه انقباض و انبساط و شرایط آب و هوایی مختلف است. با توجه به نوع ریلی که انتخاب می کنید، لقمه بکار رفته در آن، متفاوت است.

 

آموزش آسانسور در کرج؛ انواع براکت

مرحله چهارم: سیم شاقول و شاقول ریزی

اگر دوره آموزش نصاب آسانسور در کرج را گذرانده باشید به خوبی متوجه می شووید که نصاب های مختلف از ابزارهای متفاوتی جهت شاقول کردن استفاده می کنند. آنها میتوانند از نخ ماهیگیری، ریسمان، سیم فلزی نازک و… بهره بگیرند. به خاطر بسپارید که مقاومت شاقول باید بالا باشد زیرا اگر در حین جوشکاری نخ دچار سوختگی شود، شما را وادار به شاقول ریزی دوباره می کند.

مرحله پنجم: آماده سازی چاه

در این مرحله ابتدا باید خط مبنا از کارفرما گرفته شود. منظور از خط مبنا چیست؟ خط مبنا همان خطی است که راستای دو ریل کابین باید در موازات آن قرار بگیرد. این خط میتواند دیوار روبروی چاه آسانسور باشد. نکته قابل توجه اینجاست؛ نصاب باید چاله آسانسور را به خوبی تمیز کند تا هیچگونه مزاحمتی برای نصب ریل به وجود نیاورد. از طرفی محل قرار گیری براکتها روی کلاف آهنکشی اگر داخل سیمان و دیوار چاه رفته باشند تخریب شوند.

با این تفاسیر آماده سازی و نصب ریل را میدانید. اما مهم ترین مرحله شاقول ریزی است. به این صورت ریل ها به ثبات رسیده و مرحله نصب به اتمام میرسد. بیایید با شاقول ریزی آشنا شوید.

 

آموزش آسانسور در کرج؛ بستن ریل ها

آموزش نصب آسانسور؛ شاقول ریزی چگونه انجام میگیرد؟

درواقع در این بخش شما باید توجه ویژه ای به محل قرارگیری ریل ها داشته باشید تا بر روی نبشی 4 و فاصله 2 سیم، شاقول را با تیغه اره چاک بزنید و روی سیم شاقول وزنه ای را ببندید و آن را از محل چاک آویزان کنید. به این ترتیب به کف چاله نزدیک می شود. در چنین لحظه ای باید مقداری از آن را در قسمت بالای نبشی بپیچانیم و محکم کنیم. دقت داشته باشید که باید چاه را تا پایین کنترل نمائید، اینکار از گیر کردن شاقول جلوگیری می کند.

پس از گذراندن مراحل قبل شما باید به اندازه گیری فاصله سیم شاقول تا جلوی آهنکشی در هر طبقه بپردازید. با توجه به خطای زیاد، این فاصله نباید در تمامی طبقات یکسان باشد. به طور کلی میانگیر را درنظر بگیرید. این کار کمترین تلورانس را در زمان نصب به همراه خواهد داشت. در نهایت باید سیم شاقول چاک زده را به سیم شاقول ها نزدیک کنید و وزن آن را درون سطل روغن سوخته بگذارید تا نوسان شاقول به طول کامل از بین برود. زمانی که به ثبات رسید، نبشی را با احتیاط به سیم نزدیک کرده و در محل چاک فیکس کنید تا نبشی را جوش داده و سیم را بپیچانید.

کلام آخر

در این مقاله با چگونگی آماده سازی و مراحل نصب ریل آسانسور و همچنین شاقول ریزی آن آشنا شده اید. با این حال نکات زیاد دیگری وجود دارد که باید نسبت به آن آگاه شوید. از همین رو توصیه می کنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید. کارشناسان و متخصصان ما در آموزشگاه آماده اند تا راهنمایی های کاملی را در اختیار شما بگذارند.

آموزش آسانسور در کرج

آموزش نصب آسانسور در کرج

نصب آسانسور در کرج

نویسنده

مدیر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال اعتبار سنجی لطفا منتظر بمانید ...